WooCommerce Bookings - en to it_IT translation catalogue (449 entries)

en: &times; %s Months
it_IT: &times; %s Mesi

en: &times; %s days
it_IT: &times; %s giorni

en: &times; %s hours
it_IT: &times; %s ore

en: &times; %s minutes
it_IT: &times; %s minuti

en: &times; %s weeks
it_IT: &times; %s settimane

en: +%s per block
it_IT: +%s per blocco

en: +%s per day
it_IT: +%s per giorno

en: +%s per month
it_IT: +%s per mese

en: A booking for %s has been removed from your cart due to inactivity.
it_IT: UNa prenotazione per %s &egrave; stata rimossa dal tuo carrello a causa di inattivit&agrave;.

en: A booking has been made by %s and is awaiting your approval. The details of this booking are as follows:
it_IT: &Egrave; stata fatta una nuova prenotazione da %s ed &egrave; in attesa della tua conferma. I dettagli della prenotazione sono i seguenti:

en: A booking that requires confirmation has been removed from your cart. It is not possible to complete the purchased along with a booking that doesn't require confirmation.
it_IT: Una prenotazione che richiede conferma &egrave; stata rimossa dal tuo carrello. Non &egrave; possibile completare l'acquisto con una prenotazione che non richiede conferma.

en: A new booking has been made by %s. The details of this booking are as follows:
it_IT: &Egrave; stata fatta una nuova prenotazione da %s. I dettagli di questa prenotazione sono i seguenti:

en: Account connected successfully!
it_IT: Account connesso correttamente!

en: Account disconnected successfully!
it_IT: Account disconnesso correttamente.

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Add Booking
it_IT: Aggiungi Prenotazione

en: Add New Booking
it_IT: Aggiungi Nuova Prenotazione

en: Add New Resource
it_IT: Aggiungi Nuova Risorsa

en: Add Person Type
it_IT: Aggiungi Tipo di Persona

en: Add Range
it_IT: Aggiungi Intervallo

en: Add Resource
it_IT: Aggiungi Risorsa

en: Add/link Resource
it_IT: Aggiungi/collega Risorsa

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
it_IT: Risorse

en: All Bookable Products
it_IT: Tutti i Prodotti Prenotabili

en: All Bookings
it_IT: Tutte le Prenotazioni

en: All Day
it_IT: Tutta la Giornata

en: All blocks being booked
it_IT: Tutti i blocchi che vengono prenotati

en: All dates are...
it_IT: Tutte le date sono...

en: All matching rules will be applied to the booking.
it_IT: Tutte le regole corrispondenti saranno applicate alla prenotazione.

en: April
it_IT: Aprile

en: Are you sure you want to remove this person type?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo tipo di persona?

en: Are you sure you want to remove this resource?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa risorsa?

en: Assign this booking to an existing order with this ID:
it_IT: Assegna questa prenotazione ad un ordine esistente con questo ID:

en: Attach <code>.ics</code> file
it_IT: Allega file <code>.ics</code>

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: August
it_IT: Agosto

en: Authorization
it_IT: Autorizzazione

en: Automatically assigned
it_IT: Assegnate automaticamente

en: Availability
it_IT: Disponibilit&agrave;

en: Available Quantity
it_IT: Quantit&agrave; Disponibile

en: Base Cost
it_IT: Costo Base

en: Base cost
it_IT: Costo base

en: Block Cost
it_IT: Costo Blocco

en: Block cost
it_IT: Costo blocco

en: Block count
it_IT: Conteggio Blocco

en: Book now
it_IT: Prenota ora

en: Bookable
it_IT: Prenotabile

en: Bookable Product
it_IT: Prodotto Prenotabile

en: Bookable product
it_IT: Prodotto prenotabile

en: Bookable resource
it_IT: Risorsa prenotabile

en: Bookable resource name
it_IT: Nome della risorsa prenotabile

en: Bookable resources
it_IT: Risorse prenotabili

en: Bookable resources are bookable within a bookings product.
it_IT: Le risorse prenotabili sono prenotabili all'interno di un prodotto prenotabile.

en: Booked
it_IT: Prenotato

en: Booked By
it_IT: Prenotato Da

en: Booked Product
it_IT: Prodotto Prenotato

en: Booked by
it_IT: Prenotato da

en: Booked: %s
it_IT: Prenotato: %s

en: Booking
it_IT: Prenotazione

en: Booking #%d
it_IT: Prenotazione #%d

en: Booking &ndash; %s
it_IT: Prenotazione &ndash; %s

en: Booking Cancelled
it_IT: Prenotazione Cancellata

en: Booking Confirmed
it_IT: Prenotazione Confermata

en: Booking Data
it_IT: Dati Prenotazione

en: Booking Date
it_IT: Data Prenotazione

en: Booking Date/Time
it_IT: Data/Ora Prenotazione

en: Booking Details
it_IT: Dettagli Prenotazione

en: Booking End Date
it_IT: Data Fine Prenotazione

en: Booking End Date: %s
it_IT: Data Fine Prenotazione: %s

en: Booking ID
it_IT: ID Prenotazione

en: Booking ID: %s
it_IT: ID Prenotazione: %s

en: Booking Notification
it_IT: Notifica Prenotazione

en: Booking Product
it_IT: Prodotto Prenotabile

en: Booking Reminder
it_IT: Promemoria Prenotazione

en: Booking Specification
it_IT: Specifiche Prenotazione

en: Booking Start Date
it_IT: Data Inizio Prenotazione

en: Booking Start Date: %s
it_IT: Data Inizio Prenotazione: %s

en: Booking Status:
it_IT: Stato Prenotazione:

en: Booking Time
it_IT: Orario Prenotazione

en: Booking Title
it_IT: Titolo Prenotazione

en: Booking Type
it_IT: Tipo Prenotazione

en: Booking Type: %s
it_IT: Tipo Prenotazione: %s

en: Booking can be cancelled until
it_IT: La prenotazione pu&ograve; essere cancellata fino a

en: Booking cancelled emails are sent when the status of a booking goes to cancelled.
it_IT: Le email per le prenotazioni cancellate vengono inviate quando los tato della prenotazione cambia in cancellato.

en: Booking confirmed emails are sent when the status of a booking goes to confirmed.
it_IT: Le email per la prenotazione confermata vengono inviate quando lo stato della prenotazione cambia in confermato.

en: Booking cost
it_IT: Costo prenotazione

[ctx: Booking date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
it_IT: %d %b %Y @ %I:%M %p

en: Booking description:
it_IT: Descrizione prenotazione

en: Booking duration
it_IT: Durata prenotazione

en: Booking notification emails are sent manually from WooCommerce > Bookings > Send Notification.
it_IT: Le email di notifica della prenotazione vengolno inviate manualmente da WooCommerce > Prenotazioni > Invia Notifica.

en: Booking number: #%s.
it_IT: Prenotazione numero: #%s.

en: Booking reminders are sent to the customer to remind them of an upcoming booking.
it_IT: I promemoria delle prenotazioni vengono inviari ai clienti per ricordargli di una prenotazione in arrivo.

en: Booking saved.
it_IT: Prenotazione salvata.

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
it_IT[0]: Stato della prenotazione cambiato.
it_IT[1]: Stato delle prenotazioni %s cambiati.

en: Booking submitted.
it_IT: Prenotazione inviata.

en: Booking updated.
it_IT: Prenotazione aggiornata.

en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

en: Bookings by day
it_IT: Prenotazioni per giorno

en: Bookings by month
it_IT: Prenotazioni per mese

en: Bookings from %s
it_IT: Prenotazioni da %s

en: Bookings: Multiply cost by block count
it_IT: Prenotazioni: Moltiplica il costo per numero di blocchi

en: Bookings: Multiply cost by person count
it_IT: Prenotazioni: Moltiplica costo per numero di persone

en: By bookable product
it_IT: Per prodotto prenotabile

en: By resource
it_IT: Per risorsa

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Calendar ID
it_IT: ID Calendario

en: Calendar always visible
it_IT: Calendario sempre visibile

en: Calendar display mode
it_IT: Modalit&agrave; visualizzazione calendario

en: Can be cancelled?
it_IT: Pu&ograve; essere cancellata?

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Cancel bookings
it_IT: Cancella prenotazioni

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Cancellata <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Cancellate <span class="count">(%s)</span>

en: Check Availability
it_IT: Controlla Disponibilit&agrave;

en: Check booking availability
it_IT: Controlla disponibilit&agrave; prenotazione

en: Check rules against...
it_IT: Controlla regole con...

en: Check this box if the booking can be cancelled by the customer after it has been purchased. A refund will not be sent automatically.
it_IT: Seleziona questa opzione se la prenotazione pu&ograve; essere cancellata dal cliente dopo che e&egrave; stata acquistata. Un eventuale rimborso non verr&agrave; inviato automaticamente.

en: Check this box if the booking is for all day.
it_IT: Seleziona questo box se la prenotazione &egrave; per tutto il giorno.

en: Check this box if the booking requires admin approval/confirmation. Payment will not be taken during checkout.
it_IT: Seleziona questa ozione se la prenotazione richiede l'approvazione/conferma dell'amministratore. Il pagamento non verr&agrave; richiesto durante il completamento dell'ordine.

en: Choose a Start Date
it_IT: Seleziona una Data di inizio

en: Choose a date above to see available times.
it_IT: Scegli una data qui sopra per vedere gli orari disponibili.

en: Choose an End Date
it_IT: Seleziona una Data di fine

en: Choose how the calendar is displayed on the booking form.
it_IT: Scegli come visualizzare il calendario nel modulo della prenotazione.

en: Choose which format of email to send.
it_IT: Scegli il formato di email da inviare.

en: Choose...
it_IT: Scegli...

en: Click to toggle
it_IT: Fare clic per attivare o disattivare

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close all
it_IT: Chiudi tutto

en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Completata <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Completate <span class="count">(%s)</span>

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirm booking
it_IT: Conferma prenotazione

en: Confirm bookings
it_IT: Conferma prenotazioni

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Confermata <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Confermate <span class="count">(%s)</span>

en: Connect with Google
it_IT: Connetti a Google

en: Costs
it_IT: Costi

en: Count persons as bookings
it_IT: Conta le persone come prenotazioni

en: Create Booking
it_IT: Crea Prenotazione

en: Create Order
it_IT: Crea Ordine

en: Create a new corresponding order for this new booking. Please note - the booking will not be active until the order is processed/completed.
it_IT: Crea un nuovo ordine corrispondente per questa nuova prenotazione. Nota - la prenotazione non sar&agrave; attiva finch&egrave; l'ordine non sar&agrave; processato/completato.

en: Custom field deleted.
it_IT: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it_IT: Campo personalizzato aggiornato.

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer defined blocks of
it_IT: Il cliente definisce blocchi di

en: Customer details
it_IT: Dettagli cliente

en: Customer selected
it_IT: Selezionate dal cliente

en: Customer selected resources allow customers to choose one from the booking form.
it_IT: Le risorse selezionate dal cliente permettono allo stesso di selezionarne una dal modulo della prenotazione.

en: Customer:
it_IT: Cliente:

en: Date
it_IT: Data

en: Date created:
it_IT: Data di creazione:

en: Date is required - please choose one above
it_IT: Data richiesta - per favore selezionane una sopra

en: Dates
it_IT: Date

en: Day
it_IT: Giorno

en: Day View
it_IT: Visualizzazione Giorno

en: Day(s)
it_IT: Giorno/i

en: Debug Log
it_IT: Log Debug

en: December
it_IT: Dicembre

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Display calendar on click
it_IT: Visualizza calendario al click

en: Display cost
it_IT: Mostra costo

en: Docs
it_IT: Documentazione

en: Don't create an order for this booking.
it_IT: Non creare un ordine per questa prenotazione.

en: Duration
it_IT: Durata

en: Duration is required - please enter a duration greater than zero above
it_IT: Durata richiesta - per favore inserisci un valore maggiore di zero per la durata

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Booking
it_IT: Modifica Prenotazione

en: Edit Resource
it_IT: Modifica Risorsa

en: Edit resource
it_IT: Modifica risorsa

en: Email Heading
it_IT: Intestazione Email

en: Email Heading (Pending confirmation)
it_IT: Intestazione Email (In attesa di conferma)

en: Email subject
it_IT: Oggetto email

en: Email type
it_IT: Tipo email

en: Enable Calendar Range Picker?
it_IT: Abilita il Range del calendario?

en: Enable logging
it_IT: Abilita logging

en: Enable person types
it_IT: Abilita tipo di persona

en: Enable this email notification
it_IT: Abilita questa notifica email

en: Enable this if this bookable product can be booked by a customer defined number of persons.
it_IT: Seleziona questa opzione se il prodotto prenotabile pu&ograve; essere prenotato da un numero di persone definito dal cliente.

en: Enable this if this bookable product has multiple bookable resources, for example room types or instructors.
it_IT: Seleziona se questo prodotto prenotabile ha risorse prenotabili multiple, come ad esempio i tipi di camera o istruttori.

en: Enable this to count each person as a booking until the max bookings per block (above) is reached.
it_IT: Selezionando questa opzione ogni persona verragrave; contata come se fosse una prenotazione finch&egrave; non viene raggiunto il numero massimo di prenotazioni per blocco (sopra).

en: Enable this to multiply the entire cost of the booking (block and base costs) by the person count.
it_IT: Abilita questa opzione per moltiplicare l'intero costo della prenotazione (costi del blocco e di base) per il numero delle persone.

en: Enable/Disable
it_IT: Abilita/Disabilita

en: End
it_IT: Fine

en: End Date
it_IT: Data Fine

en: Enter a cost for this rule. Applied to each booking block.
it_IT: Aggiungi un costo per questa regola. Viene applicato ad ogni blocco della prenotazione.

en: Enter a cost for this rule. Applied to the booking as a whole.
it_IT: Aggiungi un costo a questa regola. Viene applicato all'intera prenotazione.

en: Enter a name for the new resource
it_IT: Inserisci un nome per la nuova risorsa

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
it_IT: Inserisci i destinatari per questa email (separati da virgola). Default <code>%s</code>.

en: Enter with your Calendar ID.
it_IT: Inserisci l'ID del tuo Calendario.

en: Enter with your Google Client ID.
it_IT: Inserisci il tuo Google Client ID.

en: Enter with your Google Client Secret.
it_IT: Inserisci il tuo Google Client Secret.

en: Error - please try again
it_IT: Errore - per favore riprova

en: Error: Could not create item
it_IT: Errore: Impossibile creare l'elemento

en: Error: Could not create order
it_IT: Errore: Impossibile creare l'ordine

en: Expand all
it_IT: Espandi tutto

en: Failed to connect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
it_IT: Impossibile connettere il tuo account, per favore riprova, se il problema persiste, attiva l'opzione di Log Debug per vedere cosa sta succedendo.

en: Failed to disconnect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
it_IT: Impossibile disconnettere il tuo account, per favore riprova, se il problema persiste, attiva l'opzione di Log Debug per vedere cosa sta succedendo.

en: Filter Bookings
it_IT: Filtra Prenotazioni

en: First block starts at...
it_IT: Il primo blocco inizia al...

en: Fixed blocks of
it_IT: Blocchi fissi di

en: Free
it_IT: Gratutia

en: Friday
it_IT: Venerd&igrave;

en: From: %s
it_IT: Da: %s

en: General Details
it_IT: Dettagli Generali

en: Global availability
it_IT: Disponibilit&agrave; globale

en: Google Developers Console
it_IT: Console Sviluppatori Google

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Has persons
it_IT: Ha persone

en: Has resources
it_IT: Ha risorse

en: Hello %s
it_IT: Ciao %s

en: Hour(s)
it_IT: Ora/e

en: If not bookable, users won't be able to choose this block for their booking.
it_IT: Se non &egrave; prenotabile, gli utenti non potranno scegliere questo blocco per la loro prenotazione.

en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Nel Carrello <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Nel Carrello <span class="count">(%s)</span>

en: Invalid booking.
it_IT: Prenotazione non valida.

en: Invalid order ID provided
it_IT: L'ID ordine fornito non &egrave; valido

en: Invalid request!
it_IT: Richiesta non valida!

en: January
it_IT: Gennaio

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Lets the user select a start and end date on the calendar - duration will be calculated automatically.
it_IT: Permette all'utente di selezionare una data di inizio e di fine sul calendario - la durata verr&agrave; calcolata automaticamente.

en: Log Google Calendar events, such as API requests, inside %s
it_IT: Logga eventi Google Calendar, come le richieste API, in %s

en: Manage Resources
it_IT: Gestisci Risorse

en: March
it_IT: Marzo

en: Mark bookings as paid
it_IT: Segna le prenotazioni come pagate

en: Mark bookings as unpaid
it_IT: Segna le prenotazioni come non pagate

en: Max bookings per block
it_IT: Numero massimo di prenotazioni per blocco

en: Max persons
it_IT: Max persone

en: Maximum block bookable
it_IT: Blocco massimo prenotabile

en: Maximum duration
it_IT: Durata massima

en: May
it_IT: Maggio

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Min persons
it_IT: Min persone

en: Minimum block bookable
it_IT: Blocco minimo prenotabile

en: Minimum duration
it_IT: Durata minima

en: Minute(s)
it_IT: MInuto/i

en: Minutes(s)
it_IT: Minuto/i

en: Monday
it_IT: Luned&igrave;

en: Month
it_IT: Mese

en: Month View
it_IT: Visualizzazione Mese

en: Month(s)
it_IT: Mese/i

en: Multipart
it_IT: Multiparte

en: Multiply all costs by person count
it_IT: Moltiplica il costo per il numero di persone

en: My bookings
it_IT: Le mie prenotazioni

en: Name
it_IT: Nome

en: Name:
it_IT: Nome:

en: New Booking
it_IT: Nuova Prenotazione

en: New Resource
it_IT: Nuova Risorsa

en: New booking
it_IT: Nuova prenotazione

en: New booking emails are sent to the admin when a new booking is created and paid. This email is also received when a Pending confirmation booking is created.
it_IT: Le email per le nuove prenotazioni vengono inviate all'amministratore quando viene creata e pagata una nuova prenotazione. Questa email viene ricevuta anche quando viene creata una prenotazione in attesa di conferma.

en: New resource
it_IT: Nuova risorsa

en: Next
it_IT: Successivo

en: No Bookings found
it_IT: Nessuna Prenotazione trovata

en: No Bookings found in trash
it_IT: Nessuna Prenotazione trovata nel cestino

en: No Resource found
it_IT: Nessuna Risorsa trovata

en: No Resource found in trash
it_IT: Nessuna Risorsa trovata nel cestino

en: No billing address set.
it_IT: Nessun indirizzo di fatturazione impostato.

en: No blocks available.
it_IT: Nessun blocco disponibile.

en: Notification sent successfully
it_IT: Notifica inviata correttamente

en: November
it_IT: Novembre

en: October
it_IT: Ottobre

en: One-off cost for the booking as a whole.
it_IT: Costo una-tantum per la prenotazione.

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order &ndash; %s
it_IT: Ordine &ndash; %s

en: Order ID:
it_IT: ID Ordine:

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
it_IT: %d %b, %Y alle %I:%M %p

en: Order date: %s
it_IT: Data ordine: %s

en: Order number: %s
it_IT: Numero ordine: %s

en: Order number: %s.
it_IT: Ordine numero: %s.

en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Pagata &amp; Confermata <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Pagate &amp; Confermate <span class="count">(%s)</span>

en: Parent Booking ID
it_IT: ID Prenotazione Genitore

en: Parent Bookings
it_IT: Prenotazioni Genitore

en: Parent Resources
it_IT: Risorse Genitore

en: Parent products
it_IT: Prodotti genitore

en: Pay for booking
it_IT: Paga per la prenotazione

en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: In attesa di Conferma <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: In attesa di Conferma <span class="count">(%s)</span>

en: Permission denied!
it_IT: Permesso negato!

en: Person Type
it_IT: Tipo Persona

en: Person Type #%d
it_IT: Tipo di Persona #%d

en: Person Type Name
it_IT: Nome Tipo di Persona

en: Person count
it_IT: Conteggio Persona

en: Person types
it_IT: Tipi di persona

en: Person types allow you to offer different booking costs for different types of individuals, for example, adults and children.
it_IT: Il tipo di persona ti permette di offrire costi diversi per la prenotazione in base al tipo di ogni persona, ad esempio, adulti e bambini.

en: Person(s)
it_IT: Persona/e

en: Persons
it_IT: Persone

en: Persons are required - please enter the number of persons above
it_IT: Persone richieste - per favore inserisci il numero di persone sopra

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Plain text
it_IT: Testo

en: Please choose a bookable product
it_IT: Per favore scegli un prodotto prenotabile

en: Please choose a product
it_IT: Per favore scegli un prodotto

en: Please choose a resource type
it_IT: Per favore seleziona un tipo di risorsa

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
it_IT: Per favore contattaci se hai domande o dubbi.

en: Please enter a message
it_IT: Per favore inserisci un messaggio

en: Please enter a subject
it_IT: Per favore inserisci un oggetto

en: Premium Support
it_IT: Supporto premium

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Quantity
it_IT: Quantit&agrave;

en: Range of days
it_IT: Intervallo di giorni

en: Range of months
it_IT: Intervallo di mesi

en: Range of weeks
it_IT: Intervallo di settimane

en: Range type
it_IT: Tipo intervallo

en: Recipient(s)
it_IT: Destinatario/i

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Request Confirmation
it_IT: Richiedi Conferma

en: Requires confirmation?
it_IT: Conferma necessaria?

en: Resource #
it_IT: Risorsa #

en: Resource details
it_IT: Dettagli risorsa

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Resources are used if you have multiple bookable items, e.g. room types, instructors or ticket types. Availability for resources is global across all bookable products.
it_IT: Le risorse sono utilizzate se hai pi&ugrave; elemento prenotabili, es. tipo di stanza, istruttore, o tipo di biglietto. La disponibilit&agrave; delle risorse &egrave; globale per tutti i prodotti prenotabili.

en: Resources are...
it_IT: Le risorse sono...

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save Booking
it_IT: Salva Prenotazione

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Save/update the booking
it_IT: Salva/aggiorna la prenotazione

en: Search Bookings
it_IT: Cerca Prenotazioni

en: Search Resource
it_IT: Cerca Risorsa

en: Select a bookable product...
it_IT: Seleziona un prodotto prenotabile...

en: Select a booking product...
it_IT: Seleziona un prodotto prenotabile...

en: Select an order&hellip;
it_IT: Seleziona un ordine&hellip;

en: Send Notification
it_IT: Invia Notifica

en: September
it_IT: Settembre

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: Sorry, the selected block is not available
it_IT: Siamo spiacenti, il blocco selezionato non &egrave; disponibile

en: Start
it_IT: Inizio

en: Start %s
it_IT: Inizio %s

en: Start Date
it_IT: Data Inizio

en: Status
it_IT: Stato

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject (Pending confirmation)
it_IT: Oggetto (In attesa di conferma)

en: Successfully authenticated.
it_IT: Autenticato correttamente.

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Testing
it_IT: Test

en: The availability rules you define here will affect all bookable products in your store.
it_IT: Le regole di disponibilit&agrave; qui definite verranno utilizzate su tutti i prodotti prenotabili nel tuo negozio.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
it_IT: Il costo viene mostrato all'utente nel frontend. Lascia vuoto per farlo calcolare automaticamente al sistema. Se una prenotazione ha vari costi, questo verr&agrave; prefissato dalla parola "da:".

en: The details of your booking are shown below.
it_IT: Qui sotto puoi trovare i dettagli della tua prenotazione.

en: The earliest booking possible is currently %s.
it_IT: La prima prenotazione possibile &egrave; attualmente %s.

en: The following tags can be inserted in your message/subject and will be replaced dynamically
it_IT: Puoi inserire i seguenti tag nel tuo messaggio/oggetto. Verranno sostituiti dinamicamente

en: The label shown on the frontend if the resource is customer defined.
it_IT: L'etichetta visualizzata nel frontend se la risorsa &egrave; definita dal cliente.

en: The latest booking possible is currently %s.
it_IT: L'ultima prenotazione possibile &egrave; attualmente %s.

en: The maximum %s per group is %d
it_IT: Il numero massimo di %s per gruppo &egrave; %d

en: The maximum allowed duration the user can input.
it_IT: Il valore massimo della durata che l'utente pu&ograve; inserire.

en: The maximum bookings allowed for each block. Can be overridden at resource level.
it_IT: Il numero massimo di prenotazioni permesse per ogni blocco. Pu&ograve; essere sovrascrivvo nella risorsa.

en: The maximum duration is %d
it_IT: La durata massima &egrave; %d

en: The maximum number of persons per booking.
it_IT: Il numero massimo di persone per la prenotazione.

en: The maximum persons per group is %d
it_IT: Il numero massimo di persone per gruppo &egrave; %d

en: The message you wish to send
it_IT: Il messaggio che vuoi inviare

en: The minimum %s per group is %d
it_IT: Il numero minimo di %s per gruppo &egrave; %d

en: The minimum allowed duration the user can input.
it_IT: Il valore minimo della durata che l'utente pu&ograve; inserire.

en: The minimum duration is %d
it_IT: La durata minima &egrave; %d

en: The minimum number of persons per booking.
it_IT: Il numero minimo di persone per la prenotazione.

en: The minimum persons per group is %d
it_IT: Il numero minimo di persone per gruppo &egrave; %d

en: The quantity of this resource available at any given time.
it_IT: La quantit&agrave; di questa risorsa disponibile in ogni momento.

en: The resource has already been linked to this product
it_IT: La risorsa &egrave; stata gi&agrave; collegat a questo prodotto

en: The starting block only
it_IT: Solo il blocco iniziale

en: There is %d place remaining | There are %d places remaining
it_IT[0]: C'&egrave; %d spazio rimanente
it_IT[1]: Ci sono %d spazi rimanenti

en: There is %d place remaining on %s | There are %d places remaining on %s
it_IT[0]: C'&egrave; %d spazio rimanente su %s
it_IT[1]: Ci sono %d spazi rimanenti su %s

en: This block cannot be booked.
it_IT: Questo blocco non pu&ograve; essere prenotato.

en: This booking has an end date set before the start date.
it_IT: Questa prenotazione ha una data di fine precedente a quella di inizio.

en: This booking is awaiting your approval. Please check it and inform the customer if the date is available or not.
it_IT: Questa prenotazione &egrave; in attesa della tua approvazione. Per favore controllala ed informa il cliente se la data &egrave; disponibile o meno.

en: This booking is scheduled over 2 years into the future. Please ensure this is correct.
it_IT: Questa prenotazione &egrave; stata schedata fra 2 anni. Per favore assicurati che sia corretta.

en: This booking is scheduled over the products allowed max booking date (%s). Please ensure this is correct.
it_IT: Questa prenotazione &egrave; stata schedata per una data successiva a quella consentita dal prodotto (%s). Per favore assicurati che sia corretta.

en: This booking is unavailable.
it_IT: Questa prenotazione non &egrave; disponibile.

en: This controls the email subject line for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
it_IT: Questo controlla l'oggetto dell'email per le prenotazioni in attesa di conferma. Lascia vuoto per utilizzare l'oggetto di default: <code>%s</code>.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
it_IT: Controlla l'oggetto dell'email. Lascia bianco per utilizzare l'oggetto di default: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it_IT: Qui imposti l'intestazione principale all'interno delle email di notifica per le prenotazioni in attesa di conferma. Lascia vuoto per utilizzare l'intestazione predefinita: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it_IT: Controlla l'intestazione principale contenuta nella notifica email. Lascia bianco per utilizzare l'intestazione di default: <code>%s</code>.

en: This date is unavailable
it_IT: Questa data non &egrave; disponibile

en: This gateway requires no configuration.
it_IT: Questo metodo di pagamento non richiede configurazione.

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow.
it_IT: Questo &egrave; un promemoria per ricordarti della tua prenotazione di domani.

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow. The details of your booking are shown below.
it_IT: Questo &egrave; un promemoria per la tua prenotazione di domani. Qui sotto puoi trovare i dettagli della tua prenotazione.

en: This is fictitious payment method used for bookings that requires confirmation.
it_IT: Questo &egrave; il metodo di pagamento fittizio utilizzato per le prenotazioni che richiedono conferma.

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
it_IT: Questo &egrave; il costo per blocco prenotato. Tutti gli altri costi (per risorsa e persone) vengono aggiungi a questo.

en: This is where bookings are stored.
it_IT: Qui &egrave; dove vengono salvate le prenotazioni.

en: This option affects how bookings are checked for availability.
it_IT: Questa opzione riguarda come viene controllata la disponibilit&agrave; per le prenotazioni

en: This option affects how you use the rules below.
it_IT: Questa opzione riguarda il come vengono utilizzare le regole qui sotto.

en: This order is awaiting confirmation from the shop manager
it_IT: Questo ordine &egrave; in attesa di conferma dal gestore del negozio

en: Thursday
it_IT: Gioved&igrave;

en: Time
it_IT: Orario

en: Time Range
it_IT: Intervallo Tempo

en: Time Range (all week)
it_IT: Intervallo Orario (tutta la settimana)

en: Time Ranges
it_IT: Intervalli Orario

en: Time is required - please choose one above
it_IT: Orario richiesto - per favore selezionane uno sopra

en: To pay for this booking please use the following link: %s
it_IT: Per pagare per questa prenotazione per favore utilizza il link seguetne: %s

en: To use this integration you need create a project in %s. Once your project has been created, you must enable the <strong>Google Calendar API</strong> in <strong>APIs & auth > APIs</strong>, finally in <strong>APIs & auth > Credentials</strong> you must create an OAuth client for a <strong>Web application</strong> and set the <strong>Authorized redirect URI</strong> as <code>%s</code>.
it_IT: Per utilizzare questa integrazione devi creare un progetto in %s. Una volta creato, devi abilitare le <strong>API di Google Calendar <strong>in </strong>API & auth > API</strong>, per ultimo in <strong>API & auth > Credenziali</strong> devi creare un client OAuth per un'<strong>Applicazione web</strong> e impostare l'<strong>URI di reindirizzamento autorizzato</strong> a <code>%s</code>.

en: Today
it_IT: Oggi

en: Tuesday
it_IT: Marted&igrave;

en: Type
it_IT: Tipo

en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Non pagata <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Non pagate <span class="count">(%s)</span>

en: Unable to add resource
it_IT: Impossibile aggiungere la risorsa

en: Unable to authenticate, you must enter with your <strong>Client ID</strong>, <strong>Client Secret</strong> and <strong>Calendar ID</strong>.
it_IT: Impossibile effettuare l'autenticazione, devi inserire il tuo <strong>Client ID</strong>, <strong>Client Secred</strong> e <strong>ID Calendario</strong>.

en: Unconfirm bookings
it_IT: Prenotazioni non confermate

en: User Email:
it_IT: Email Utente:

en: View
it_IT: Vedi

en: View Booking
it_IT: Vedi Prenotazione

en: View Documentation
it_IT: Vedi Documentazione

en: View Order
it_IT: Vedi Ordine

en: View Resource
it_IT: Vedi Risorsa

en: View User
it_IT: Vedi Utente

en: View booking &rarr;
it_IT: Vedi prenotazione &rarr;

en: Visit Premium Customer Support Forum
it_IT: Visita il forum Premium di assistenza clienti

en: We are sorry to say that your booking could not be confirmed and has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
it_IT: Siamo spiacenti, dobbiamo informarti che la tua prenotazione non pu&ograve; essere confermata ed &egrave; stata cancelata. Puoi trovare qui sotto i dettagli della prenotazione cancellata.

en: Wednesday
it_IT: Mercoled&igrave;

en: Week %s
it_IT: Settimana %s

en: Week(s)
it_IT: Settimana/e

en: WooCommerce Bookings - Google Calendar integration.
it_IT: WooCommerce Bookings - Integrazione Google Calendar.

en: YYYY
it_IT: AAAA

en: Year
it_IT: Anno

en: Yes
it_IT: Si

en: You can create a new booking for a customer here. This form will create a booking for the user, and optionally an associated order. Created orders will be marked as pending payment.
it_IT: Qui puoi creare una prenotazione per un cliente. Questo modulo creer&agrave; una prenotazione per l'utente, e opzionalmente un ordine associato. Gli ordini create saranno segnati come in attesa di pagamento.

en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
it_IT: Puoi vedere e modificare questa prenotazione qui nella bacheca: %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it_IT: Non hai i permessi necessari per accedere a questa pagina.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
it_IT: Ci hai messo troppo tempo. Per favore torna indietro e riprova.

en: You may send an email notification to all customers who have a <strong>future</strong> booking for a particular product. This will use the default template specified under <code>WooCommerce > Settings > Emails</code>.
it_IT: Puoi inviare una notifica email a tutti i clienti che hanno una prenotazione <strong>futura</strong> per un particolare prodotto. Questa email utilizzer&agrave; il template di default specificato in <code>WooCommerce > Impostazioni > Email</code>.

en: You must choose a future date and time.
it_IT: Devi selezionare una data e un orario futuro.

en: Your booking can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
it_IT: La tua prenotazione non pu&ograve; essere pi&ugrave; cancellata. Per favore contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: Your booking for has been confirmed. The details of your booking are shown below.
it_IT: La tua prenotazione &egrave; stata confermata. Puoi trovare qui sotto i dettagli della tua prenotazione.

en: Your booking has been confirmed. Thank you.
it_IT: La tua prenotazione &egrave; stata confermata. Grazie.

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
it_IT: La tua prenotazione &egrave; stata confermata. Puoi trovare qui sotto i dettagli della tua prenotazione.

en: Your booking is awaiting confirmation. You will be notified by email as soon as we've confirmed availability.
it_IT: La tua prenotazione &egrave; in attesa di conferma. Riceverai una notifica via email non appena confermeremo la disponibilit&agrave;.

en: Your booking was cancelled.
it_IT: La tua prenotazione &egrave; stata cancellata.

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
it_IT: Il tuo browser deve supportare JavaScript per poter prenotare.

en: [{blogname}] A reminder about your booking of "{product_title}"
it_IT: [{blogname}] Un promemoria per la tua prenotazione di "{product_title}"

en: [{blogname}] New booking for {product_title} (Order {order_number}) - {order_date}
it_IT: [{blogname}] Nuova prenotazione per {product_title} (Ordine {order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Your booking of "{product_title}" has been cancelled
it_IT: [{blogname}] La tua prenotazione di "{product_title}" &egrave; stata cancellata

en: [{blogname}] Your booking of "{product_title}" has been confirmed (Order {order_number}) - {order_date}
it_IT: [{blogname}] la tua prenotazione di "{product_title}" &egrave; stata confermata (Ordine {order_number}) - {order_date}

en: available by default
it_IT: disponibili di default

en: before the start date.
it_IT: prima della data di inizio.

en: day | days
it_IT[0]: giorno
it_IT[1]: giorni

en: days
it_IT: giorni

en: dd
it_IT: gg

en: hour | hours
it_IT[0]: ora
it_IT[1]: ore

en: into the future
it_IT: nel futuro

en: minute | minutes
it_IT[0]: minuto
it_IT[1]: minuti

en: minutes
it_IT: minuti

en: month | months
it_IT[0]: mese
it_IT[1]: mesi

en: not-available by default
it_IT: non disponibili di default

en: to
it_IT: a

en: week | weeks
it_IT[0]: settimana
it_IT[1]: settimane

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
it_IT: Cancellata

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
it_IT: Completata

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
it_IT: Confermata

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
it_IT: Nel Carrello

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
it_IT: Pagata &amp; Confermata

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
it_IT: In attesa di Conferma

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
it_IT: Non pagata
