WooCommerce Bookings - en to fr_FR translation catalogue (445 entries)

en: %s: %d
fr_FR: %s&#160;: %d

en: %s: %s
fr_FR: %s&#160;: %s

en: &times; %s Months
fr_FR: &times; %s mois

en: &times; %s days
fr_FR: &times; %s jours

en: &times; %s hours
fr_FR: &times; %s heures

en: &times; %s weeks
fr_FR: &times; %s semaines

en: +%s per block
fr_FR: +%s par bloc

en: +%s per day
fr_FR: +%s par jour

en: +%s per month
fr_FR: +%s par mois

en: A booking for %s has been removed from your cart due to inactivity.
fr_FR: Une réservation pour %s a été retirée de votre panier pour cause d&rsquo;inactivité.

en: A booking has been made by %s and is awaiting your approval. The details of this booking are as follows:
fr_FR: Une réservation a été faite par %s et attend votre approbation. Les détails de cette réservation sont les suivantes&#160;:

en: A booking that requires confirmation has been removed from your cart. It is not possible to complete the purchased along with a booking that doesn't require confirmation.
fr_FR: Une réservation qui nécessite confirmation a été retirée de votre panier. Il n&rsquo;est pas possible de l&rsquo;achever aux côtés d&rsquo;une réservation qui ne nécessite pas de confirmation.

en: A new booking has been made by %s. The details of this booking are as follows:
fr_FR: Une nouvelle réservation a été faite par %s. Les détails de cette réservation sont les suivantes&#160;:

en: Account connected successfully!
fr_FR: Compte connecté avec succès&#160;!

en: Account disconnected successfully!
fr_FR: Compte déconnecté avec succès&#160;!

en: Add Booking
fr_FR: Ajouter

en: Add New Booking
fr_FR: Ajouter une nouvelle réservation

en: Add New Resource
fr_FR: Ajouter une nouvelle ressource

en: Add Person Type
fr_FR: Ajouter un type de personne

en: Add Range
fr_FR: Ajouter une plage

en: Add Resource
fr_FR: Ajouter

en: Add/link Resource
fr_FR: Ajouter/Lier une ressource

en: Address:
fr_FR: Adresse&#160;:

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
fr_FR: Réservations

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
fr_FR: Ressources

en: All Bookable Products
fr_FR: Tous les produits réservables

en: All Bookings
fr_FR: Toutes les réservations

en: All Day
fr_FR: Toute la journée

en: All blocks being booked
fr_FR: Tous les blocs réservés

en: All dates are...
fr_FR: Toutes les dates sont...

en: All matching rules will be applied to the booking.
fr_FR: Toutes les règles de correspondance seront appliquées à la réservation.

en: April
fr_FR: Avril

en: Are you sure you want to remove this person type?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce type de personne&#160;?

en: Are you sure you want to remove this resource?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette ressource&#160;?

en: Assign this booking to an existing order with this ID:
fr_FR: Assigner cette réservation à une commande existante avec cet identifiant&#160;:

en: Attach <code>.ics</code> file
fr_FR: Attacher un fichier <code>.ics</code>

en: Attachment
fr_FR: Attachement

en: August
fr_FR: Août

en: Authorization
fr_FR: Autorisation

en: Automatically assigned
fr_FR: Assigné automatiquement

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Available Quantity
fr_FR: Quantité disponible

en: Base Cost
fr_FR: Coût fixe

en: Base cost
fr_FR: Coût fixe

en: Block Cost
fr_FR: Coût d&rsquo;un bloc

en: Block cost
fr_FR: Coût d&rsquo;un bloc

en: Block count
fr_FR: Nombre de blocs

en: Book now
fr_FR: Réserver

en: Bookable
fr_FR: Réservable

en: Bookable Product
fr_FR: Produit réservable

en: Bookable product
fr_FR: Produit réservable

en: Bookable resource
fr_FR: Ressource réservable

en: Bookable resource name
fr_FR: Nom de la ressource réservable

en: Bookable resources
fr_FR: Ressources réservables

en: Bookable resources are bookable within a bookings product.
fr_FR: Les ressources réservables sont réservables dans un produit réservable.

en: Booked
fr_FR: Réservé

en: Booked By
fr_FR: Réservé par

en: Booked Product
fr_FR: Produit réservé

en: Booked by
fr_FR: Réservé par

en: Booked: %s
fr_FR: Réservé&#160;: %s

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Booking #%d
fr_FR: Réservation #%d

en: Booking &ndash; %s
fr_FR: Réservation &ndash; %s

en: Booking Cancelled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking Confirmed
fr_FR: Réservation confirmée

en: Booking Data
fr_FR: Données de réservation

en: Booking Date
fr_FR: Date de réservation

en: Booking Date/Time
fr_FR: Date/Heure de la réservation

en: Booking Details
fr_FR: Détails de la réservation

en: Booking End Date
fr_FR: Date de fin de la réservation

en: Booking End Date: %s
fr_FR: Date de fin de la réservation&#160;: %s

en: Booking ID
fr_FR: Identifiant de la réservation

en: Booking ID: %s
fr_FR: Identifiant de la réservation&#160;: %s

en: Booking Notification
fr_FR: Notification de réservation

en: Booking Product
fr_FR: Produit réservable

en: Booking Reminder
fr_FR: Rappel de réservation

en: Booking Specification
fr_FR: Spécifications de la réservation

en: Booking Start Date
fr_FR: Date de début de la réservation

en: Booking Start Date: %s
fr_FR: Date de début de la réservation&#160;: %s

en: Booking Status:
fr_FR: Statut de la réservation&#160;:

en: Booking Time
fr_FR: Heure de réservation

en: Booking Title
fr_FR: Titre de la réservation

en: Booking Type
fr_FR: Type de réservation

en: Booking Type: %s
fr_FR: Type de la réservation&#160;: %s

en: Booking can be cancelled until
fr_FR: La réservation peut être annulée jusqu&rsquo;à

en: Booking cancelled emails are sent when the status of a booking goes to cancelled.
fr_FR: Les e-mails d&rsquo;annulation de réservation sont envoyés lorsque le statut de la réservation passe à annulé.

en: Booking confirmed emails are sent when the status of a booking goes to confirmed.
fr_FR: Les e-mails de confirmation de réservation sont envoyés lorsque le statut de la réservation passe à confirmé.

en: Booking cost
fr_FR: Coût de la réservation

[ctx: Booking date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
fr_FR: %d %b %Y à %Hh%M

en: Booking description:
fr_FR: Description de la réservation&#160;:

en: Booking duration
fr_FR: Durée de chaque réservation

en: Booking notification emails are sent manually from WooCommerce > Bookings > Send Notification.
fr_FR: Les e-mails de notification de réservation sont envoyés manuellement depuis <code>WooCommerce > Réservations > Envoyer une notification</code>.

en: Booking number: #%s.
fr_FR: Numéro de réservation&#160;: #%s.

en: Booking reminders are sent to the customer to remind them of an upcoming booking.
fr_FR: Les rappels de réservation sont envoyés aux clients pour leur rappeler leur réservation à venir.

en: Booking saved.
fr_FR: Réservation enregistrée.

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
fr_FR[0]: Statut de réservation changé.
fr_FR[1]: %s statut de réservation changés.

en: Booking submitted.
fr_FR: Réservation proposée.

en: Booking updated.
fr_FR: Réservation mise à jour.

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Bookings by day
fr_FR: Réservations par jour

en: Bookings by month
fr_FR: Réservations par mois

en: Bookings from %s
fr_FR: Réservations de %s

en: Bookings: Multiply cost by block count
fr_FR: Réservations&#160;: multiplier le coût par le nombre de blocs

en: Bookings: Multiply cost by person count
fr_FR: Réservations&#160;: multiplier le coût par le nombre de personnes

en: By bookable product
fr_FR: Par produit réservable

en: By resource
fr_FR: Par ressource

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Calendar ID
fr_FR: Identifiant calendrier

en: Calendar always visible
fr_FR: Calendrier toujours visible

en: Calendar display mode
fr_FR: Mode d&rsquo;affichage du calendrier

en: Can be cancelled?
fr_FR: Peut être annulée&#160;?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel bookings
fr_FR: Annuler les réservations

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Annulée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Annulées <span class="count">(%s)</span>

en: Check Availability
fr_FR: Vérifier la disponibilité

en: Check booking availability
fr_FR: Vérifier la disponibilité de la réservation

en: Check rules against...
fr_FR: Vérifier les règles avec...

en: Check this box if the booking can be cancelled by the customer after it has been purchased. A refund will not be sent automatically.
fr_FR: Cochez ceci si la réservation peut être annulée par le client après l&rsquo;achat. Un remboursement ne sera pas envoyé automatiquement.

en: Check this box if the booking is for all day.
fr_FR: Cochez ceci si la réservation est pour toute la journée.

en: Check this box if the booking requires admin approval/confirmation. Payment will not be taken during checkout.
fr_FR: Cochez ceci si la réservation requiert l&rsquo;approbation/confirmation de l&rsquo;administrateur. Aucun paiement ne sera effectué durant la commande.

en: Choose a Start Date
fr_FR: Choisissez une date de début

en: Choose a date above to see available times.
fr_FR: Choisissez une date ci-dessus pour voir les heures disponibles.

en: Choose an End Date
fr_FR: Choisissez une date de fin

en: Choose how the calendar is displayed on the booking form.
fr_FR: Choisissez comment le calendrier est affiché dans le formulaire de réservation.

en: Choose which format of email to send.
fr_FR: Choisissez le format de l&rsquo;e-mail à envoyer.

en: Choose...
fr_FR: Choisissez...

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquer pour inverser.

en: Client ID
fr_FR: Identifiant client

en: Client Secret
fr_FR: Code secret du client

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close all
fr_FR: Tout fermer

en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Achevée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Achevées <span class="count">(%s)</span>

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm booking
fr_FR: Confirmer la réservation

en: Confirm bookings
fr_FR: Confirmer les réservations

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Confirmée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Confirmées <span class="count">(%s)</span>

en: Connect with Google
fr_FR: Se connecter avec Google

en: Costs
fr_FR: Coûts

en: Count persons as bookings
fr_FR: Compter les personnes comme des réservations

en: Create Booking
fr_FR: Créer une réservation

en: Create Order
fr_FR: Créer la commande

en: Create a new corresponding order for this new booking. Please note - the booking will not be active until the order is processed/completed.
fr_FR: Créer une nouvelle commande associée à cette nouvelle réservation. Nota&#160;: la réservation ne sera pas active tant que la commande n&rsquo;est pas traitée/achevée.

en: Custom field deleted.
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr_FR: Champ personnalisé mis à jour.

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer defined blocks of
fr_FR: Blocs définis par le client de

en: Customer details
fr_FR: Détails du client

en: Customer selected
fr_FR: Client sélectionné

en: Customer selected resources allow customers to choose one from the booking form.
fr_FR: Les ressources de client sélectionnées permettent aux clients d&rsquo;en choisir une dans le formulaire de réservation.

en: Customer:
fr_FR: Client&#160;:

en: Date created:
fr_FR: Date créée&#160;:

en: Date is required - please choose one above
fr_FR: La date est requise - merci d&rsquo;en choisir une ci-dessus

en: Day
fr_FR: Jour

en: Day View
fr_FR: Vue jour

en: Day(s)
fr_FR: Jour(s)

en: Debug Log
fr_FR: Journal de débogage

en: December
fr_FR: Décembre

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Display calendar on click
fr_FR: Afficher le calendrier au clic

en: Display cost
fr_FR: Coût affiché

en: Don't create an order for this booking.
fr_FR: Ne pas créer de commande pour cette réservation.

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Duration is required - please enter a duration greater than zero above
fr_FR: La durée est requise - merci de renseigner ci-dessus une durée supérieure à zéro

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit Booking
fr_FR: Modifier la réservation

en: Edit Resource
fr_FR: Modifier la ressource

en: Edit resource
fr_FR: Éditer la ressource

en: Email Heading
fr_FR: Entête de l&rsquo;e-mail

en: Email Heading (Pending confirmation)
fr_FR: Entête de l&rsquo;e-mail (attente de confirmation)

en: Email subject
fr_FR: Sujet de l&rsquo;e-mail

en: Email type
fr_FR: Type d&rsquo;e-mail

en: Email:
fr_FR: E-mail&#160;:

en: Enable Calendar Range Picker?
fr_FR: Activer le sélecteur de durée du calendrier&#160;?

en: Enable logging
fr_FR: Activer la journalisation

en: Enable person types
fr_FR: Activer les types de personnes

en: Enable this email notification
fr_FR: Activer cette notification par e-mail

en: Enable this if this bookable product can be booked by a customer defined number of persons.
fr_FR: Activez ceci si ce produit réservable peut être réservé par un nombre de personnes défini par le client.

en: Enable this if this bookable product has multiple bookable resources, for example room types or instructors.
fr_FR: Activez ceci si ce produit réservable a de multiples ressources réservables, par exemple des types de chambres ou des instructeurs.

en: Enable this to count each person as a booking until the max bookings per block (above) is reached.
fr_FR: Activer ceci pour comptabiliser chaque personne comme une réservation jusqu&rsquo;au nombre maxi de réservations par bloc.

en: Enable this to multiply the entire cost of the booking (block and base costs) by the person count.
fr_FR: Activer ceci pour multiplier le coût total de la réservation (coût du bloc et fixe) par le nombre de personnes.

en: Enable/Disable
fr_FR: Activer/Désactiver

en: End
fr_FR: Fin

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Enter a cost for this rule. Applied to each booking block.
fr_FR: Entrez un coût pour cette règle. Appliqué à chaque bloc de réservation.

en: Enter a cost for this rule. Applied to the booking as a whole.
fr_FR: Entrez un coût pour cette règle. Appliqué à la réservation dans son ensemble.

en: Enter a name for the new resource
fr_FR: Entrez un nom pour la nouvelle ressource

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
fr_FR: Entrez les destinataires (séparés par une virgule) pour cet e-mail. Par défaut <code>%s</code>.

en: Enter with your Calendar ID.
fr_FR: Entrez votre identifiant calendrier

en: Enter with your Google Client ID.
fr_FR: Entrez votre identifiant client Google.

en: Enter with your Google Client Secret.
fr_FR: Entrez votre code secret de client Google.

en: Error - please try again
fr_FR: Erreur - merci de retenter

en: Error: Could not create item
fr_FR: Erreur&#160;: item non créé

en: Error: Could not create order
fr_FR: Erreur&#160;: commande non créée

en: Expand all
fr_FR: Tout déplier

en: Failed to connect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
fr_FR: Échec de connexion à votre compte, merci de retenter. Si le problème persiste, activez le journal de débogage et observez ce qui se passe.

en: Failed to disconnect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
fr_FR: Échec de déconnexion à votre compte, merci de retenter. Si le problème persiste, activez le journal de débogage et observez ce qui se passe.

en: Filter Bookings
fr_FR: Filtrer les réservations

en: First block starts at...
fr_FR: Le premier bloc commence à...

en: Fixed blocks of
fr_FR: Blocs fixes de

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From: %s
fr_FR: De&#160;: %s

en: General Details
fr_FR: Détails génériques

en: Global availability
fr_FR: Disponibilité globale

en: Google Calendar
fr_FR: Calendrier Google

en: Google Developers Console
fr_FR: Console de Google pour les développeurs

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Has persons
fr_FR: A des personnes

en: Has resources
fr_FR: A des ressources

en: Hello %s
fr_FR: Bonjour %s

en: Hour(s)
fr_FR: Heure(s)

en: If not bookable, users won't be able to choose this block for their booking.
fr_FR: Si non réservable, les utilisateurs ne pourront choisir ce bloc pour leur réservation.

en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Dans le panier <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Dans le panier <span class="count">(%s)</span>

en: Invalid booking.
fr_FR: Réservation invalide.

en: Invalid order ID provided
fr_FR: ID de commande fourni non valide

en: Invalid request!
fr_FR: Requête invalide&#160;!

en: January
fr_FR: Janvier

en: July
fr_FR: Juillet

en: June
fr_FR: Juin

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Lets the user select a start and end date on the calendar - duration will be calculated automatically.
fr_FR: Laisser l&rsquo;utilisateur sélectionner une date de début et de fin sur le calendrier - la durée sera calculée automatiquement.

en: Log Google Calendar events, such as API requests, inside %s
fr_FR: Journaliser les événements du calendrier Google, comme les appels d&rsquo;<abbr title="Application Programming Interface : interface de programmation">API</abbr>, dans %s

en: Manage Resources
fr_FR: Gérer les ressources

en: March
fr_FR: Mars

en: Mark bookings as paid
fr_FR: Marquer les réservations comme payées

en: Mark bookings as unpaid
fr_FR: Marquer les réservations comme non payées

en: Max bookings per block
fr_FR: Max réservations par bloc

en: Max persons
fr_FR: Max personnes

en: Maximum block bookable
fr_FR: Maximum réservable pour le bloc

en: Maximum duration
fr_FR: Durée maximale

en: May
fr_FR: Mai

en: Min persons
fr_FR: Min personnes

en: Minimum block bookable
fr_FR: Minimum réservable pour le bloc

en: Minimum duration
fr_FR: Durée minimale

en: Minutes(s)
fr_FR: Minute(s)

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Month View
fr_FR: Vue mensuelle

en: Month(s)
fr_FR: Mois

en: Multiply all costs by person count
fr_FR: Multiplier tous les coûts par le nombre de personnes

en: My bookings
fr_FR: Mes réservations

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name:
fr_FR: Nom&#160;:

en: New Booking
fr_FR: Nouvelle réservation

en: New Resource
fr_FR: Nouvelle ressource

en: New booking
fr_FR: Nouvelle réservation

en: New booking emails are sent to the admin when a new booking is created and paid. This email is also received when a Pending confirmation booking is created.
fr_FR: Les e-mails de nouvelle réservation sont envoyés à l&rsquo;administrateur lorsqu&rsquo;une nouvelle réservation est créée et payée. Cet e-mail est également reçu lorsqu'une réservation en attente de confirmation est créée.

en: New resource
fr_FR: Nouvelle ressource

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No Bookings found
fr_FR: Aucune réservation trouvée.

en: No Bookings found in trash
fr_FR: Aucune réservation trouvée dans la corbeille.

en: No Resource found
fr_FR: Aucune ressource trouvée.

en: No Resource found in trash
fr_FR: Aucune ressource trouvée dans la corbeille.

en: No billing address set.
fr_FR: Aucune adresse de facturation définie.

en: No blocks available.
fr_FR: Aucun bloc disponible.

en: Notification sent successfully
fr_FR: Notification envoyée avec succès

en: November
fr_FR: Novembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: One-off cost for the booking as a whole.
fr_FR: Coûts ponctuels pour la réservation dans son ensemble.

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order &ndash; %s
fr_FR: Ordre &ndash; %s

en: Order ID:
fr_FR: ID de commande&#160;:

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
fr_FR: %d %b %Y à %Hh%M

en: Order date: %s
fr_FR: Date de la commande&#160;: %s

en: Order number: %s
fr_FR: Numéro de la commande&#160;: %s

en: Order number: %s.
fr_FR: Numéro de commande&#160;: #%s.

en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Payée &amp; confirmée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Payées &amp; confirmées <span class="count">(%s)</span>

en: Parent Booking ID
fr_FR: ID de la réservation parente

en: Parent Bookings
fr_FR: Réservations parentes

en: Parent Resources
fr_FR: Ressources parentes

en: Parent products
fr_FR: Produits parents

en: Pay for booking
fr_FR: Payer la réservation

en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En attente de confirmation <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En attente de confirmation <span class="count">(%s)</span>

en: Permission denied!
fr_FR: Permission refusée&#160;!

en: Person Type
fr_FR: Type de personne

en: Person Type #%d
fr_FR: Type de personne #%d

en: Person Type Name
fr_FR: Nom du type de personne

en: Person count
fr_FR: Nombre de personnes

en: Person types
fr_FR: Types de personne

en: Person types allow you to offer different booking costs for different types of individuals, for example, adults and children.
fr_FR: Les types de personnes permettent d&rsquo;avoir plusieurs tarifs selon le type d&rsquo;individus. Par exemple, adultes et enfants.

en: Person(s)
fr_FR: Personne(s)

en: Persons
fr_FR: Personnes

en: Persons are required - please enter the number of persons above
fr_FR: Des personnes sont requises - merci de renseigner le nombre de personnes ci-dessus

en: Phone:
fr_FR: Téléphone&#160;:

en: Plain text
fr_FR: Texte simple

en: Please choose a bookable product
fr_FR: Merci de choisir un produit réservable

en: Please choose a product
fr_FR: Merci de choisir un produit

en: Please choose a resource type
fr_FR: Merci de choisir un type de ressource

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
fr_FR: Merci de nous contacter si vous avez des questions ou préoccupations.

en: Please enter a message
fr_FR: Merci d&rsquo;entrer un message

en: Please enter a subject
fr_FR: Merci d&rsquo;entrer un sujet

en: Premium Support
fr_FR: Support premium

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Product
fr_FR: Produit

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Range of days
fr_FR: Période de jours

en: Range of months
fr_FR: Période de mois

en: Range of weeks
fr_FR: Période de semaines

en: Range type
fr_FR: Type de plage

en: Recipient(s)
fr_FR: Destinataire(s)

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Request Confirmation
fr_FR: Demander confirmation

en: Requires confirmation?
fr_FR: Confirmation requise&#160;?

en: Resource #
fr_FR: Ressource #

en: Resource details
fr_FR: Détails de la ressource

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Resources are used if you have multiple bookable items, e.g. room types, instructors or ticket types. Availability for resources is global across all bookable products.
fr_FR: Les ressources sont utilisées si vous avez plusieurs items réservables, comme des types de chambre, des instructeurs ou des types de ticket. La disponibilité des ressources est globale pour tous les produits réservables.

en: Resources are...
fr_FR: Les ressources sont...

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save Booking
fr_FR: Enregistrer la réservation

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save/update the booking
fr_FR: Enregistrer/Mettre à jour la réservation

en: Search Bookings
fr_FR: Chercher dans les réservations

en: Search Resource
fr_FR: Chercher dans les ressources

en: Select a bookable product...
fr_FR: Sélectionner un produit réservable...

en: Select a booking product...
fr_FR: Sélectionnez un produit réservable...

en: Select an order&hellip;
fr_FR: Sélectionner un ordre&hellip;

en: Send Notification
fr_FR: Envoyer une notification

en: September
fr_FR: Septembre

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings saved
fr_FR: Options enregistrées.

en: Sorry, the selected block is not available
fr_FR: Désolé, le bloc sélectionné n&rsquo;est pas disponible

en: Start
fr_FR: Début

en: Start %s
fr_FR: Début %s

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Status
fr_FR: Statut

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject (Pending confirmation)
fr_FR: Sujet (attente de confirmation)

en: Successfully authenticated.
fr_FR: Authentifié avec succès

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Testing
fr_FR: En train de tester

en: The availability rules you define here will affect all bookable products in your store.
fr_FR: Les règles de disponibilité que vous définissez ici affecteront tous les produits réservables de la boutique.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
fr_FR: Ce coût est affiché aux visiteurs du site. Laisser vide pour qu'il soit calculé automatiquement. Si une réservation a un prix variable, il sera préfixé de &laquo;&#160;de&#160;:&#160;&raquo;.

en: The details of your booking are shown below.
fr_FR: Les détails de votre réservation sont affichés ci-dessous.

en: The earliest booking possible is currently %s.
fr_FR: La première réservation possible est actuellement %s.

en: The following tags can be inserted in your message/subject and will be replaced dynamically
fr_FR: Les balises suivantes peuvent être insérées dans votre message/sujet et seront remplacées dynamiquement

en: The label shown on the frontend if the resource is customer defined.
fr_FR: L&rsquo;étiquette affichée sur le site si la ressource est définie par le client.

en: The latest booking possible is currently %s.
fr_FR: La dernière réservation possible est actuellement %s.

en: The maximum %s per group is %d
fr_FR: Le nombre maximum de %s par groupe est de %d

en: The maximum allowed duration the user can input.
fr_FR: La durée maximale autorisée que l&rsquo;utilisateur peut entrer.

en: The maximum bookings allowed for each block. Can be overridden at resource level.
fr_FR: Le maximum de réservations autorisées pour chaque bloc. Peut être substitué au niveau ressource.

en: The maximum duration is %d
fr_FR: La durée maximale est %d

en: The maximum number of persons per booking.
fr_FR: Le nombre maximum de personnes par réservation.

en: The maximum persons per group is %d
fr_FR: Le nombre maximum de personnes par groupe est de %d

en: The message you wish to send
fr_FR: Le message que vous souhaitez envoyer

en: The minimum %s per group is %d
fr_FR: Le nombre minimum de %s par groupe est de %d

en: The minimum allowed duration the user can input.
fr_FR: La durée minimale autorisée que l&rsquo;utilisateur peut entrer.

en: The minimum duration is %d
fr_FR: La durée minimale est %d

en: The minimum number of persons per booking.
fr_FR: Le nombre minimum de personnes par réservation.

en: The minimum persons per group is %d
fr_FR: Le nombre minimum de personnes par groupe est de %d

en: The quantity of this resource available at any given time.
fr_FR: La quantité de cette ressource disponible à tout moment donné.

en: The resource has already been linked to this product
fr_FR: La ressource a déjà été liée à ce produit

en: The starting block only
fr_FR: Le bloc de début seulement

en: There is %d place remaining | There are %d places remaining
fr_FR[0]: Il reste %d place
fr_FR[1]: Il reste %d places

en: There is %d place remaining on %s | There are %d places remaining on %s
fr_FR[0]: Il reste %d place le %s
fr_FR[1]: Il reste %d places le %s

en: This block cannot be booked.
fr_FR: Ce bloc ne peut pas être réservé.

en: This booking has an end date set before the start date.
fr_FR: La date de fin de cette réservation est antérieure à sa date de début.

en: This booking is awaiting your approval. Please check it and inform the customer if the date is available or not.
fr_FR: Cette réservation attend votre approbation. Merci de la vérifier et d&rsquo;informer le client si la date est disponible ou pas.

en: This booking is scheduled over 2 years into the future. Please ensure this is correct.
fr_FR: Cette réservation est programmée à plus de deux ans dans le futur. Merci de vous assurer que cela est correct.

en: This booking is scheduled over the products allowed max booking date (%s). Please ensure this is correct.
fr_FR: Cette réservation est programmée au-delà de la date maximale de réservation (%s). Merci de vous assurer que cela est correct.

en: This booking is unavailable.
fr_FR: Cette réservation est indisponible.

en: This controls the email subject line for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci contrôle la ligne d'objet de l&rsquo;e-mail pour les réservations en attente de confirmation. Laisser vide pour utiliser le sujet par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci contrôle la ligne d'objet de l&rsquo;e-mail. Laisser vide pour utiliser le sujet par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci contrôle l&rsquo;entête principale contenue dans la notification par e-mail pour les réservations en attente de confirmation. Laisser vide pour utiliser l&rsquo;entête par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr_FR: Ceci contrôle l&rsquo;entête principale contenue dans la notification par e-mail. Laisser vide pour utiliser l&rsquo;entête par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: This date is unavailable
fr_FR: Cette date n&rsquo;est pas disponible

en: This gateway requires no configuration.
fr_FR: Cette méthode de paiement ne requiert aucune configuration.

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow.
fr_FR: Ceci est un rappel concernant votre réservation qui aura lieu demain.

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow. The details of your booking are shown below.
fr_FR: Ceci est un rappel concernant votre réservation qui aura lieu demain. Les détails de votre réservation sont affichés ci-dessous.

en: This is fictitious payment method used for bookings that requires confirmation.
fr_FR: Ceci est une méthode de paiement fictive utilisée pour les réservations nécessitant une confirmation.

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
fr_FR: Ceci est le coût par bloc de réservation. Tous les autres prix ( pour les ressources ou les personnes) sont ajoutés à celui-ci.

en: This is where bookings are stored.
fr_FR: C&rsquo;est ici que les réservations sont stockées.

en: This option affects how bookings are checked for availability.
fr_FR: Cette option affecte la vérification de disponibilité des réservations.

en: This option affects how you use the rules below.
fr_FR: Cette option affecte votre utilisation des règles ci-dessous.

en: This order is awaiting confirmation from the shop manager
fr_FR: Cette commande attend la confirmation du gérant de la boutique

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time Range
fr_FR: Période de temps

en: Time Range (all week)
fr_FR: Période d&rsquo;heures (toute la semaine)

en: Time Ranges
fr_FR: Périodes d&rsquo;heures

en: Time is required - please choose one above
fr_FR: L&rsquo;heure est requise - merci d&rsquo;en choisir une ci-dessus

en: To pay for this booking please use the following link: %s
fr_FR: Pour régler cette réservation, merci d&rsquo;utiliser le lien suivant&#160;: %s

en: To use this integration you need create a project in %s. Once your project has been created, you must enable the <strong>Google Calendar API</strong> in <strong>APIs & auth > APIs</strong>, finally in <strong>APIs & auth > Credentials</strong> you must create an OAuth client for a <strong>Web application</strong> and set the <strong>Authorized redirect URI</strong> as <code>%s</code>.
fr_FR: Pour utiliser cette intégration vous devez créer un projet dans %s. Une fois le projet créé, vous devez activer l&rsquo;<strong><abbr title="Application Programming Interface : interface de programmation">API</abbr> du calendrier Google</strong> dans <strong>API et authentification > API</strong>, et enfin dans <strong>API et authentification > Identifiants</strong> vous devez créer un identifiant client OAuth pour une <strong>application Web</strong> et régler l&rsquo;<strong>URI de redirection</strong> à <code>%s</code>.

en: Today
fr_FR: Aujourd&rsquo;hui

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Impayé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Impayés <span class="count">(%s)</span>

en: Unable to add resource
fr_FR: Impossible d'ajouter la ressource

en: Unable to authenticate, you must enter with your <strong>Client ID</strong>, <strong>Client Secret</strong> and <strong>Calendar ID</strong>.
fr_FR: Impossible d'authentifier, vous devez entrer votre <strong>identifiant client</strong>, <strong>secret client</strong> et <strong>identifiant calendrier</strong>.

en: Unconfirm bookings
fr_FR: Déconfirmer les réservations

en: User Email:
fr_FR: E-mail de l&rsquo;utilisateur&#160;:

en: View
fr_FR: Voir

en: View Booking
fr_FR: Afficher la réservation

en: View Documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: View Order
fr_FR: Voir la commande

en: View Resource
fr_FR: Afficher la ressource

en: View User
fr_FR: Voir l&rsquo;utilisateur

en: View booking &rarr;
fr_FR: Afficher la réservation &rarr;

en: Visit Premium Customer Support Forum
fr_FR: Visiter le forum de support des clients premium

en: We are sorry to say that your booking could not be confirmed and has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
fr_FR: Nous sommes désolé de vous annoncer que votre réservation n&rsquo;a pu être confirmée et a été annulée. Les détails de la réservation annulée sont ci-dessous.

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week %s
fr_FR: Semaine %s

en: Week(s)
fr_FR: Semaine(s)

en: WooCommerce Bookings - Google Calendar integration.
fr_FR: WooCommerce Bookings - Intégration du calendrier Google.

en: YYYY
fr_FR: AAAA

en: Year
fr_FR: Année

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can create a new booking for a customer here. This form will create a booking for the user, and optionally an associated order. Created orders will be marked as pending payment.
fr_FR: Vous pouvez créer une nouvelle réservation pour un client ici. Ce formulaire créé une réservation pour la personne, et optionnellement une commande associée. Les commandes associées seront marquées en attente de paiement.

en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
fr_FR: Vous pouvez voir et éditer cette réservation dans la tableau de bord ici&#160;: %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
fr_FR: Vous avez mis trop de temps. Merci de revenir en arrière et de retenter.

en: You may send an email notification to all customers who have a <strong>future</strong> booking for a particular product. This will use the default template specified under <code>WooCommerce > Settings > Emails</code>.
fr_FR: Vous pouvez envoyer une notification par e-mail à tous les clients qui ont une réservation <strong>future</strong> pour un produit en particulier. Elle utilisera le modèle par défaut sous <code>WooCommerce > Paramètres > Emails</code>.

en: You must choose a future date and time.
fr_FR: Vous devez choisir une date et une heure dans le futur.

en: Your booking can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
fr_FR: Votre réservation ne peut plus être annulée. Merci de nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance.

en: Your booking for has been confirmed. The details of your booking are shown below.
fr_FR: Votre réservation a été confirmée. Les détails de votre réservation sont affichés ci-dessous.

en: Your booking has been confirmed. Thank you.
fr_FR: Votre réservation a été confirmée. Merci.

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
fr_FR: Votre réservation a été confirmée. Les détails de votre réservation sont affichés ci-dessous.

en: Your booking is awaiting confirmation. You will be notified by email as soon as we've confirmed availability.
fr_FR: Votre réservation est en attente de confirmation. Vous serez notifié(e) par e-mail aussitôt que nous aurons confirmé la disponibilité.

en: Your booking was cancelled.
fr_FR: Votre réservation a été annulée.

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
fr_FR: Votre navigateur doit supporter JavaScript pour pouvoir faire une réservation.

en: [{blogname}] A reminder about your booking of "{product_title}"
fr_FR: [{blogname}] Un rappel concernant votre réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo;

en: [{blogname}] New booking for {product_title} (Order {order_number}) - {order_date}
fr_FR: [{blogname}] Nouvelle réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo; (commande {order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Your booking of "{product_title}" has been cancelled
fr_FR: [{blogname}] Votre réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo; a été annulée

en: [{blogname}] Your booking of "{product_title}" has been confirmed (Order {order_number}) - {order_date}
fr_FR: [{blogname}] Votre réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo; a été confirmée (commande {order_number}) - {order_date}

en: available by default
fr_FR: disponibles par défaut

en: before the start date.
fr_FR: avant la date de début.

en: day | days
fr_FR[0]: jour
fr_FR[1]: jours

en: days
fr_FR: jours

en: dd
fr_FR: JJ

en: hour | hours
fr_FR[0]: heure
fr_FR[1]: heures

en: into the future
fr_FR: dans le futur

en: mm
fr_FR: MM

en: month | months
fr_FR[0]: mois
fr_FR[1]: mois

en: not-available by default
fr_FR: indisponibles par défaut

en: to
fr_FR: pour

en: week | weeks
fr_FR[0]: semaine
fr_FR[1]: semaines

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
fr_FR: Annulée

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
fr_FR: Achevée

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
fr_FR: Confirmée

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
fr_FR: Dans le panier

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
fr_FR: Payée &amp; confirmée

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
fr_FR: En attente de confirmation

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
fr_FR: Impayé
